Systemy przesuwne do drzwi

Mieszkania i wnętrza, gdzie brakuje miejsca na zastosowanie tradycyjnych drzwi wewnętrznych na zawiasach, potrzebują gotowych rozwiązań systemowych. Problemy w tym zakresie, pomóc mogą rozwiązać systemy drzwi przesuwnych. Poznaj ich rodzaje i możliwości aranżacyjne. Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na montaż drzwi przesuwnych.

System drzwi przesuwnych to nie tylko techniczne rozwiązanie problemu użytkowania drzwi wewnętrznych. Jest to także element dekoracji i aranżacji wnętrz. Wszystko zależy od miejsca montażu drzwi oraz charakteru wystroju i aranżacji danego pomieszczenia.

Oferowane systemy przesuwne można podzielić ze względu na sposób ich mocowania do ściany czy w ścianie. Końcowy efekt wizualny, jaki chce uzyskać inwestor, ma także wpływ na wybór konkretnego rozwiązania.

System drzwi przesuwnych

Wyróżniamy dwa sposoby montażu drzwi przesuwnych. W pierwszym systemie drzwi montowane są na ścianie przy wykorzystaniu standardowych prowadnic czy uchwytów. Istnieje możliwość zamówienia prowadnic i uchwytów w stylu loftowym. Wyróżnia je czarny kolor wykończenia oraz sposób montażu skrzydła do górnej prowadnicy. Uchwyty są po prostu dłuższe i bardziej widoczne na drzwiach, łapiąc je od góry. Drugim rozwiązaniem jest wykorzystanie do montażu w ścianie, aluminiowej kasety, w którą chowane są drzwi podczas otwierania.

Zasada działania pierwszego systemu opiera się na przesuwaniu się skrzydła drzwiowego wzdłuż ściany, na szynie zamontowanej nad otworem drzwiowym. W niektórych przypadkach montowane są także prowadnice do drzwiczek przesuwnych.

Prowadnice do drzwiczek przesuwnych

To doskonałe rozwiązanie w łazienkach i wąskich korytarzach czy przestrzeniach domu lub mieszkania. Podczas montażu systemu nie ma potrzeby kucia ściany czy zmiany jej konstrukcji. Minusem jest natomiast konieczność pozostawienia sporej powierzchni ściany wolnej, aby skrzydło mogło swobodnie się przesuwać. Nie można ustawiać tam mebli czy dekoracji.

W przypadku gdy chcemy ukryć skrzydło drzwiowe w ścianie, a także brak jest możliwości swobodnego przesuwania go wzdłuż ściany, lepszym wyborem będzie właśnie kaseta aluminiowa. To rozwiązanie świetnie współgra z suchą zabudową z płyt karton-gips. Na system składa się jeszcze prowadnica górna, prowadnik dolny, belka górna do zabudowy kasety i elementy montażowe.

Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie chcemy ingerować w przestrzeń czy aranżację wnętrza. Drzwi chowane w ścianie sprawdzą się także jako tymczasowa przegroda pomiędzy kuchnią a korytarzem lub strefą wypoczynkową salonu.