Drzwi przesuwne – praktyczne, uniwersalne, designerskie

Systemy przesuwne są doskonałą alternatywą dla drzwi klasycznych. We wnętrzach potrafią stworzyć nietuzinkowy klimat. Są efektowne, wielofunkcyjne i niezwykle uniwersalne – można znaleźć dla nich mnóstwo estetycznych i praktycznych zastosowań. Na ten rodzaj drzwi bez wątpienia warto zwrócić uwagę.

Zalety systemów przesuwnych

To idealne rozwiązanie do pomieszczeń w domach i mieszkaniach, gdzie trudno jest wygospodarować odpowiednio dużą przestrzeń na klasycznie otwierane drzwi. Ale systemy przesuwne sprawdzają się równie dobrze w każdym innym pomieszczeniu. Tego rodzaju konstrukcja ma wiele zalet:
• pozwala oszczędzić sporo przestrzeni, dzięki czemu aranżacja wnętrza jest łatwiejsza,
• może stać się dodatkowym, ważnym elementem dekoracyjnym,
• jej forma jest uniwersalna – bardzo dobrze sprawdzi się w domu czy mieszkaniu prywatnym, w każdym pomieszczeniu, włączając w to łazienkę, a także w biurze czy przestrzeni użytku publicznego,
• można jej użyć do zabudowy wnęk, wykończenia szafy, garderoby
• można tworzyć z niej „ruchome” ściany, łatwo wydzielać przestrzenie, nie tracąc cennego miejsca,
• ogranicza hałas wynikający z trzaskania drzwiami; ogranicza ryzyko uszkodzenia drzwi (np. szyby) podczas przeciągów.

Rodzaje systemów przesuwnych

Ze względu na sposób i miejsce montażu drzwi przesuwnych, oferujemy dwa rozwiązania:

• systemy przesuwne naścienne zewnętrzne i  systemy przesuwne wewnętrzne.
W systemie przesuwnym naściennym zewnętrznym drzwi przesuwają się wzdłuż ściany. Natomiast w przypadku systemu przesuwnego wewnętrznego, drzwi przesuwają się wewnątrz zamontowanej w ścianie kasety.

SYSTEMY PRZESUWNE DO DRZWI

Mieszkania i wnętrza, gdzie brakuje miejsca na zastosowanie tradycyjnych drzwi wewnętrznych na zawiasach, potrzebują gotowych rozwiązań systemowych. Problemy w tym zakresie, pomóc mogą rozwiązać systemy drzwi przesuwnych. Poznaj ich rodzaje i możliwości aranżacyjne. Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na montaż drzwi przesuwnych.
System drzwi przesuwnych to nie tylko techniczne rozwiązanie problemu użytkowania drzwi wewnętrznych. Jest to także element dekoracji i aranżacji wnętrz. Wszystko zależy od miejsca montażu drzwi oraz charakteru wystroju i aranżacji danego pomieszczenia.
Oferowane systemy przesuwne można podzielić ze względu na sposób ich mocowania do ściany czy w ścianie. Końcowy efekt wizualny, jaki chce uzyskać inwestor, ma także wpływ na wybór konkretnego rozwiązania.

SYSTEM DRZWI PRZESUWNYCH

Wyróżniamy dwa sposoby montażu drzwi przesuwnych. W pierwszym systemie drzwi montowane są na ścianie przy wykorzystaniu standardowych prowadnic czy uchwytów. Istnieje możliwość zamówienia prowadnic i uchwytów w stylu loftowym. Wyróżnia je czarny kolor wykończenia oraz sposób montażu skrzydła do górnej prowadnicy. Uchwyty są po prostu dłuższe i bardziej widoczne na drzwiach, łapiąc je od góry. Drugim rozwiązaniem jest wykorzystanie do montażu w ścianie, aluminiowej kasety, w którą chowane są drzwi podczas otwierania.
Zasada działania pierwszego systemu opiera się na przesuwaniu się skrzydła drzwiowego wzdłuż ściany, na szynie zamontowanej nad otworem drzwiowym. W niektórych przypadkach montowane są także prowadnice do drzwiczek przesuwnych.

Systemy przesuwne naścienne zewnętrzne

Systemy przesuwne wewnętrzne

System przesuwny wewnętrzny montowany jest w kasecie wewnątrz ściany. Przeznaczony jest do zabudowania płytą kartonowo-gipsową. Z tych względów, jego montaż warto zaplanować jeszcze na etapie budowy bądź remontu.
System przesuwny wewnętrzny może być wyposażony w jedno skrzydło drzwi (system pojedynczy) lub w dwa skrzydła drzwi (system podwójny) z opcją otwierania synchronicznego.